Zakopane – zimowa stolica Polski

Czy musisz wyjeżdżać do Austrii, Szwajcarii i Słowacji by zobaczyć piękne góry? Oczywiście, że nie! W Polsce znajduje się wiele ośrodków, które niczym nie ustępują najpopularniejszym miejscom w innych krajach.

Za stolicę polskich uznaje się Zakopane. To miasto stanowi siedzibę powiatu tatrzańskiego (województwo Małopolskie). Jest to zdecydowanie największa miejscowość w okolicy Tatr.

Zakopane – Zimowa Stolica Polski
Zakopane ze względu na swoje piękne położenie, co roku werbuje wielu turystów. Najwięcej przybywa ich do Zakopanego w okresie zimowym. Z tego też powodu, przez wielu potocznie określana jest mianem zimowe stolicy Polski.

Zakopane jest miastem, które zamieszkuje około 30 tysięcy osób. Gęstość zaludnienia oscyluje w granicach 324 os./km2.

Zakopane można podzielić na 18 części (trudno nazwać je dzielnicami), tj.: Kuźnice, Chłabówka, Bilinówka, Centrum, Kasprusie, Skibówki, Harenda, Gubałówka, Toporowa Cyrhla, Bystre, Bogówka, Spadowiec, Olcza, Antałówka, Jaszczurówka, Muńdówki, Mraźnica i Krzeptówki.

5 szczególnych atrakcji, które musisz zobaczyć będąc w Zakopane

Kolejka na Kasprowy Wierch
Działająca od ponad 80 lat kolejka na Kasprowy Wierch to jedna z charakterystycznych atrakcji w Zakopanym. Dzięki niej, szczyt Kasprowego Wierchu zdobyć można w dosłownie kilkanaście minut. Niestety, owa atrakcja jest dosyć kosztowna – bilet normalny (zjazd i wjazd) to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Gubałówka
Jedno z najpopularniejszych miejsc w Zakopanym. Na Gubałówkę wjedziemy dzięki linowo-terenowej kolejce. Z tego miejsca można dokładnie zobaczyć Zakopiańską panoramę. Widok zapiera dech w piersiach. Ceny są relatywnie niskie (kilkanaście złotych za bilet ulgowy)

Krupówki
Najpopularniejszy deptak w całej Polsce – Krupówki. To miejsce w którym nie tylko dobrze zjemy, ale także poznamy Zakopiańską kulturę i sztukę. Bez trudu zamówimy karykaturę i skorzystamy z wielu innych atrakcji. Z tego kilometrowego deptaku świetnie widoczny jest Giewont.

Wielka Krokiew
Skocznia Narciarska w Zakopanem to najpopularniejszy obiekt w Polsce. W okresie letnim, poza Pucharem Świata można wspiąć się na samą górę i poczuć adrenalinę, którą przeżywają skoczkowie.

Zakopiańskie Karczmy
Skosztowanie lokalnego jedzenia i napicie się piwa w jednej z zakopiańskich karczm to obowiązek każdego turysty. Wiele świetnych miejsc znajdą Państwo w Centrum i na Krupówkach.

Liczba atrakcji w Zakopanem jest naprawdę ogromna. Bardzo duża liczba zabytkowych kapliczek i kościołów, liczne muzea (zarówno historyczne, jak i kulturalne), teatry, kina i wiele, wiele więcej. W Stolicy Polskich Tatr z całą pewnością nie da się nudzić.

Dlaczego warto odwiedzić Zakopane?
Mówi się, że ten kto nigdy nie był w polskich górach – nie widział nic. W powiedzeniu tym jest naprawdę wiele prawdy. Urzekające krajobrazy w połączeniu z nieprawdopodobną atmosferą gospodarzy i mnogość atrakcji sprawia, że Zakopane to jeden z najatrakcyjniejszych kierunków w Polsce.

Co ważne, jest atrakcyjny zarówno w lecie, jak i zimie. W obu okresach można wynająć sobie własną chatkę, pokój lub miejsce w pensjonacie. Agroturystyka rozwinięta jest tutaj na bardzo wysokim poziomie. Gospodarze niezwykle życzliwi i pomocni.

Czy Zakopane ma jakieś wady? Bez wątpienia – największą jest spora liczba turystów. Na Krupówkach nie ma dnia, by nie było tłoczno. Podobnie jest w centrum, na Gubałówce czy pod Wielką Krokwią. Szczególnie duże oblężenie jest podczas wszelkich zawodów sportowych: Pucharu Świata w biegach narciarskich, Pucharu Świata w kombinacji norweskiej oraz Pucharu Świata w skokach narciarskich. Poza tym, wycieczka w te rejony jest dosyć kosztowna. Baza noclegowa jest wypełniona po brzegi przez co właściciela bardzo często podnoszą cenę ku górze.

Zakopane z całą pewnością zasługuje na miano zimowej stolicy polski. W żadnym innym, górskim mieście nie ma tak wspaniałej atmosfery jaką spotkać można w tym mieście.

 

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *