Riwiera Makarska – Chorwacja

Pisząc ten artykuł, siedzę przy oknie przyglądając się budynkom złocistym od słońca. Termometr wskazuje 29 stopni Celsjusza. Wróciłam więc myślą do lat, kiedy z rodzicami w takie upały zwiedzaliśmy Chorwację wzdłuż pięknych plaż. Zdaniem wielu turystów, wakacje w Chorwacji są niesamowite. Możemy spełnić nasze śródziemnomorskie fantazje pluskając się w szafirowych wodach, opalając się na czystych kamienistych plażach pod palmami a wieczorami przechadzać się po uliczkach, które kryją w sobie historię starożytną. Nie wrócisz stamtąd zmęczony czy znudzony – wrócisz z myślą, że tam wrócisz, a potem jeszcze raz i jeszcze raz.

W Chorwacji jest wiele pięknych miejsc, które warte są zwiedzenia. Zacznę jednak od wybrzeża. Pierwsze co uderzy cię to widok klarownej wody. Mając pod sobą 100m do dna widzisz wszystko – kolorowe ryby, jeżowce i inne wielokolorowe żywe rafy niczym z książki o morskich podróżach. Nigdy nie zapomnę swojego pierwszego skoku z łodzi do wody, masz wrażenie, że jesteś w basenie, choć to porównanie ma się z niczym, jeśli chodzi o piękno miejsca czy błyszczących z dala plaż od białych kamieni. Sama myśl o tym sprawia, że człowiek czuje się zrelaksowany. Moja podróż po Chorwacji zaczęła się na Riwierze Makarskiej. Brela i Baśka Voda to miejsca, które jako pierwsze urzekły mnie do cna. Wracałam tam przez wiele lat. Zgodnie z przewodnikami turystycznymi w Breli mamy jedną najpiękniejszych plaż. Możesz skryć się pomiędzy skałami czując się jak na Wyspach Karaibskich czy Mauritiusie a przecież to tak niedaleko od naszej równie pięknej Polski. Większość miejscowości położonych jest na zboczach gór, dzięki czemu z każdego apartamentu masz cudowny widok na szafirowe morze. Z dala widać wyspy Brać i Korcula, na które śmiało dopłyniesz statkami lub szybkimi speedboatami, które są jedną z atrakcji morskich. Bardziej aktywni turyści mają możliwość znaleźć się na szlakach turystycznych i ścieżkach rowerowych. Bardziej odważni mogą tu uprawiać wspinaczkę, rafting oraz zjazdy na linie. Zwłaszcza w Alpach Dynarskich, które ciągną się od Włoch do samej Albanii. Godny polecenia jest również Omiś, miasto małe, lecz malownicze otoczone niesamowitymi klifami i większe miasto – Makarska. Sama podróż samochodem przez Chorwację wzdłuż wybrzeża jest niesamowitym spełnieniem wszelkich marzeń o widokach nie z tej ziemi. Wąskie drogi, tysiące metrów ponad wodą i widok promieni słońca odbijających się w krystalicznej wodzie – to coś, co zapamiętasz do końca życia.

Wyspa Hvar – popularny cel turystyczny niedaleko Splitu. Jednym z powodów, dla których Hvar jest tak często odwiedzany to doskonałe widoki i wiele miejsc do pływania na wyspie nawet z delfinami. Doskonałe widoki i miejsca do pływania na wyspie Hvar zadowoli twoje potrzeby i marzenia wakacyjne. Warto jednak zatrzymać się na wyspie dłużej niż jeden lub dwa dni. Z wyspy możesz popłynąć katamaranem do miasta Split, tam każdy znajdzie coś dla siebie. To piękne miasto z dużym portem gdzie zachwycisz się statkami i drogimi jachtami, które możesz śmiało wypożyczyć i poczuć się jak bogacz z Miami lub Siesta Key. Hvar zachwyca architekturą – białe budynki z terakoty, wspinaczka po murach średniowiecznego zamku, który unosi się wysoko ponad miastem na wyspie Hvar. Warto także wybrać się na wędrówkę po klimatycznych uliczkach starego miasta i spróbować pysznego tradycyjnego gulaszu rybnego (hvarska gregada) w jednej z restauracji przy porcie. Jeśli jesteś w stanie oderwać się od pięknego miasta, istnieje wiele świetnych sposobów na spędzenie reszty dnia. Warto wybrać się na spacer nadmorską promenadą, która jest doskonałym miejscem na kąpiel w krystalicznie czystych wodach Adriatyku lub skorzystanie z taksówki, która obwozi turystów wzdłuż i wszerz wyspy. Jeśli masz ochotę na coś bardziej aktywnego, wiele firm oferuje spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i wspinaczkowe. Alternatywnie, aby poczuć atmosferę wnętrza wyspy, możesz wybrać się na safari jeepem przez opuszczone wioski. Tam zachwycą cię fioletowe pola lawendy i panorama Hvaru, którą możesz podziwiać z najwyższego punktu wyspy.

Jeśli męczą cię podróże podczas szczytu sezonu, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu, warto wybrać się do Chorwacji sezonie kwiecień/maj lub wrzesień/październik. Przede wszystkim w tym czasie nie ma wielu turystów, którzy trzymają się ściśle harmonogramu wakacji. Po drugie – powietrze jest ciepłe, a nie gorące tak jak w środku lata. Wtedy możesz się spodziewać pięknych słonecznych dni nie czując się zmęczony od upałów. Co do samych kosztów podróży, sezon niski jest na pewno tańszy niż sam szczyt sezonu, ale koszty utrzymania turystów w Chorwacji nie są wygórowane. Stosunkowo tyle samo wydalibyśmy nad polskim morzem. Co do kultury i kuchni chorwackiej – Chorwacja jest państwem słowiańskim, nie musisz znać świetnie języka, by móc dogadać się z Chorwatem, ba – jesteś w stanie dogadać się z nim nawet w języku polskim! Kuchnia chorwacka jest również podobna do naszej polskiej. Może nie znajdziesz kapuśniaku czy bigosu, ale zjesz ze smakiem pyszną doradę, czy mięso mielone przygotowane na różne sposoby. Zachęcam do podróży do Chorwacji.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *