Czarnogóra

Krajem, który zdaje się rozkwitać pod względem turystycznym jest bez wątpienia Czarnogóra. Uzyskawszy w 2006 roku Niepodległość po rozpadzie Związku Państwa Serbii i Czarnogóry – bardzo dynamicznie zaczęła się rozwijać także gospodarczo. To niewątpliwie przyczyniło się do zwiększonego zainteresowania wśród turystów.

293,5 kilometra piękna, czyli…
Czarnogóra to piękny kraj, który położony jest nad Morzem Adriatyckim. Długość brzegowa to aż 293,5 kilometrów. O Czarnogórze mówi się jako o pięknym, choć nie do końca rozwiniętym kraju pod względem turystycznym. Czy aby na pewno?

Ostatnia dekada to nieustanny rozwój. Infrastruktura turystyczna przeżyła taki rozkwit, że coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek w tym właśnie miejsce.

Dlaczego warto zobaczyć Czarnogórę?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: Czarnogóra to piękny kraj, który poza cudownymi plażami cechuje się również mnogością zabytkowych budowli. Jest także nie lada gratką dla historyków, którzy interesują się konfliktem na terenach byłej Jugosławii.

5 miejsc, które koniecznie musisz obaczyć będąc w Czarnogórze
Jak każdy kraj na turystycznej mapie świata, Czarnogóra ma miejsca obok który nie sposób przejść obojętnie. Na liście „must see” w Czarnogórze znajdują się:

Cetinje – historyczna stolica Czarnogóry. Piękna, parterowa zabudowa nie jest specyficzna dla rejonów Bałkańskich. Cetinje są dla Czarnogórców szczególne również dlatego, że stanowią główny ośrodek duchowy.

Jaskinia Lipska – podziemne jeziora, naciekowa szata i niesamowite zakamarki. To wszystko można zobaczyć w Jaskinii Lipska – jednej z największych jaskiń znajdujących się na Bałkanach. To dosyć „świeży” projekt, wszak zwiedzać ją można od zaledwie trzech lat. Wcześniej była niedostępna dla turystów.

Boka Kotorska – zatoka riasowa określana darem Czarnogóry. Przez wielu (zarówno miejscowych, jak i turystów) określana najpiękniejszym miejscem w Czarnogórze. Te piękne miasto zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

Ulcinj – to wyjątkowe miasto stanowiło kiedyś główny port piratów bałkańskich. Dzisiaj stanowi siedlisko Albańczyków. Jest inne od wszystkiego co można zobaczyć w Czarnogórze – spokojne, wywarzone i póki co – wolne od turystów.

Monaster Ostrog – jedno z głównych miejsc do których podążają pielgrzymi. Wbudowany w pionową skałę kompleks jest prawdziwym dziełem sztuki. To jeden z głównych ośrodków Prawosławnych na całych Bałkanach.

Czarnogóra – dlaczego warto powiedzieć jej tak?
Każdy kto odwiedził Czarnogórę wie, że jest to kraj, który na turystycznej mapie świata jest mocno niedoceniany. Atrakcyjnością nie ustępuje chociażby niedalekiej Chorwacji, która każdego roku wabi kilka razy więcej turystów niż Czarnogóra.

Jednym z argumentów przemawiającym za wakacjami w Czarnogórze jest właśnie mniejsza liczba turystów. Miasteczka nie są tam tak tłoczne, ludzie zdecydowanie bardziej otwarci i życzliwi. Co prawda to może ulec zmianie, bo infrastruktura cały czas się rozwija i do Czarnogóry przyjeżdża coraz więcej turystów (średni wzrost o kilka-kilkanaście punktów procentowych w skali roku).

Atutem Czarnogóry jest również jej piękno i naturalność. Na każdym roku nie spotykamy okolicznych sprzedawców, a samo miejsce zdaje się być niesamowicie klimatyczne. Okoliczne targi i rynki zdają się być ukierunkowane na mieszkańców, a nie turystów.

Czarnogóra to doskonała baza turystyczna dla osób, które cenią sobie zarówno piękną pogodę i wspaniały Adriatyk, jak i zwiedzanie oraz poznawanie kultur. Przypadnie do gustu zarówno osobom młodym, którzy chcą aktywnie wypoczywać (m.in.: bardzo bogata oferta sportów wodnych), jak i osobom starszym ceniącym sobie spokój i ciszę.

Niewątpliwie, Czarnogóra to miejsce, które odwiedzić warto już teraz. Duże nakłady na turystykę mogą niebawem spowodować, że miejsce te niczym nie będzie się różniło od bądź co bądź pięknej Chorwacji. Z tego też względu – nie czekaj, poznaj Czarnogórę w najbliższym możliwym terminie. Jesteśmy przekonani, że się nie zawiedziesz!

 

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *